|
"...szolgálatra ítéltél..." Bálint Sándor emlékkönyv
Lazi Könyvkiadó 2004, Szeged
,,Szeged városában születtem 1904. augusztus 1-jén, évszázadok óta endogámiában élő alsóvárosi parasztpolgár társadalom fiaként, Bálint Sándor (1871-1905) és Kónya Anna (1865-1945) gyermekeként, akik paprikatermeléssel foglalkoztak... A néprajz hazai tudomány történetének korszakos jelentőségű állomása az első magyar néprajzi tanszék fölállítása Szegeden. A tanszékre Solymossy Sándor (1864-1945), folklórkutatásunk egyik klasszikus mestere került... Én voltam az egyetlen gyakornoka, majd tanársegéde, öt éven át végig díjtalanul... 1945-ben a néprajznak megbízott előadója, 1947-ben nyilvános rendes tanára lettem a szegedi egyetemen. 1945-1948 között a politikai életben is részt vettem, majd teljesen visszavonultam a tudományos munka világába. 1965-ben nyugdíjaztak." (Bálint Sándor: Magamról)
|